top of page
mongo1.jpg

Dev Fikirler için Veri Tabanı!

Doküman temelli veri modelini kullanan MongoDB modern uygulama geliştirme ihtiyaçlarına göre tasarlanmış, esnek bir mimariye sahip, ölçeklenebilir ve yüksek erişilebilirlik özelliklerine sahip yeni nesil bir veri tabanı.
MongoDB’nin sunduğu mimari ve lisanslama yaklaşımı, 40 yıl öncesinin ihtiyaçlarına göre tasarlanan ve müşterilerin güncel ihtiyaçlarına cevap vermekte zorlanan yüksek maliyetli ilişkisel veri tabanı teknolojilerine göre çok daha üstün bir alternatif oluşturuyor.

mongo 4.png

Teknik Destek

MongoDB'nin global olarak 24 saat x 365 gün destek hizmetlerinden faydalanabiliyorsunuz. Sisteminizde oluşabilecek sorunlara karşı acil güvenlik yamalaması hizmetini de kapsıyor.

Gelişmiş Güvenlik

MongoDB Enterprise Advanced, Kerberos ve LDAP doğrulama yöntemlerini kullanmanıza olanak tanıyor, veri şifreleme ve geçmişe yönelik güvenlik denetimi gibi özellikleri veri tabanına entegre olarak sunuyor.

Kolay Yönetim

Grafik ara yüz destekli Ops Manager konsolu ile rahat bir kullanım sunuyor. MongoDB Compass ile MongoDB sorgu dilini kullanmaya gerek kalmadan sağlanan grafik ara yüz sayesinde veriyi kolaylıkla yönetebiliyorsunuz.

MongoDB esnek bir veri modeli sunar

MongoDB’nin doküman temelli veri modeli mimarisi nesne temelli uygulama geliştirme dilleri ile bire bir uyumlu çalışıyor. Veri tabanı modellemesi uygulama ihtiyaçlarına göre kendiliğinden şekilleniyor. Bu sayede veri tabanı modellemesi için ek bir çaba harcatmaz. Veri tipleri veya yeni alanlar için veri tabanında tabloları yönetmenize gerek kalmıyor.
Dokümanlar birbirlerinden bağımsız ünitelerdir. Birbirleri ile ilişkili veriler diskten aynı anda okunurlar. MongoDB’nin performansı birçok tablonun kon işlemi ile bir araya getirilmesi gereken ilişkisel veri tabanlarına göre çok daha iyidir. Pek çok tablo yerine tek bir dokümanda tutulan verilerin günümüz yüksek erişilebilirlik ihtiyaçlarına göre farklı sunuculara kolayca dağıtılıyor.
MongoDB ile uygulama geliştirmek çok daha kolay. Doküman temelli veri modeli nesne temelli programlama dillerinin class yapısı ile bire bir uyumludur. İlişkisel veri tabanları için gerekli object-to-relational mapping işlemine gerek kalmıyor.

mongo 5.jpg

MongoDB Enterprise Advanced!

mongo 6.jpg

MongoDB ölçeklenebilir

Modern tasarımı sayesinde MongoDB veriniz büyüdüğünde standart donanımlar üzerinde kolaylıkla büyüyebilir. Sunduğu sharding özelliği sayesinde mongoDB kümelerini binlerce sunucudan oluşan bir altyapıya kolaylıkla dönüştürebiliyor, yeni sunucuları herhangi bir kesintiye uğramadan bu yapıya kolaylıkla ekleyebiliyorsunuz.
MongoDB’nin sunduğu sharding özelliği için herhangi bir ek araç ya da yatırıma ihtiyaç duymuyorsunuz.

 

MongoDB sürdürülebilir

İlişkisel veri tabanlarının 40 yıl önceki ihtiyaçlara göre tasarlanmış mimarilerinin aksine MongoDB yüksek erişilebilirlik sürdürülebilirlik prensibi ile geliştirilmiştir. Sunduğu replica set özelliği ile veriler otomatik olarak ana (primary) sunuculardan ikincil (secondary) sunuculara kopyalanabiliyor. Bir replica set içerisindeki ana ya da ikincil sunucularda meydana gelecek herhangi bir durma işleyişi etkilemiyor. Kullanıcılar sistemde meydana gelen arızanın farkına bile varmıyorlar.

Sistemde gerekebilecek bakım ve versiyon güncellemeleri herhangi bir kesintiye yol açmadan gerçekleştirebiliyorsunuz. Replica set üyeleri farklı zamanlarda bakıma alabiliyor ya da ayrı ayrı versiyon yükseltimleri gerçekleştirebiliyorsunuz. MongoDB’nin modern tasarımı veri tabanı bakım işlemlerinin yol açacağı kesintileri önleyecek imkanlar sunuyor.

MongoDB hızlıdır

Sunduğu joinless veri modeli ile veriler diskte aynı konumda tutuluyor. Böylece gerek güncellemeler, gerekse okumalar ilişkisel veri tabanlarına göre çok daha hızlı ve kolay oluyor. Bunun yanında sunduğu bellek içi işlem özelliği sayesinde MongoDB yüksek performans ihtiyacı duyan uygulamalar için birebirdir.

 

MongoDB ACID uyumludur

MongoDB 4.0 versiyonu ile çoklu doküman ACID özelliğini sunuyor. 4.0 öncesi versionlarda aynı doküman içerisinde bulunan ACID özelliği 4.0 ile çoklu dokümanlar için de geçerli oluyor. Böylelikle MongoDB finansal işlemler de dahil olmak üzere genel amaçlı bir veri tabanından beklenen bütün özellikleri tam anlamı ile karşılıyor.

Neden MongoDB Enterprise Advanced?

Dünya üzerinde hali hazırda 1000'den fazla kurum MongoDB Enterprise Advanced Edition kullanarak kritik uygulamalarını kurumsal güvenceye alıyor. Siz de MongoDB Enterprise Advanced lisanslaması ile güçlü MongoDB desteğini, yönetim platformunu, kurumsal güvenlik ve denetim bileşenlerini, sertifikasyon ve diğer özelliklere sahip olabilirsiniz.

mongo 7.jpg
bottom of page