top of page

Veri Yönetiminde Yeni Nesil Teknolojiler
(BThaber, Ekim 2017)

kapak.jpg
veri-yonetimi.jpg

Veriyi yönetmek ve bilgiye dönüştürmek dendiğinde iş zekası, raporlama, büyük veri, veri ambarı, veri madenciliği (data mining), tahminsel analitik (predictive analytics) çözüm alanları var. Bu alanlarda doğru stratejiler izleyerek, yeni nesil çözümlerle iş yaşamında kolay, çok hızlı, en etkin sonuçlar alınabileceğini belirten Kara Danışmanlık Genel Müdürü Ertan Erışık, şu bilgileri verdi:

“Bir şirketin CEO’sundan satış elemanına kadar her kademesindeki çalışanlar için zaman çok değerli. Karmaşık ve uygun olmayan yazılımlarla hazırlanmaya çalışılan raporlar, analizler ve istatistikler ciddi bir zaman, emek ve aynı zamanda para kaybına neden oluyor. Oysa çeşitli raporlama ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde, BT desteğine gerek duymadan sağlanması çok ciddi bir çözümdür. Teknoloji işi kolaylaştırmalı. Kurumların ilk yatırım maliyetlerini olduğu kadar uygulama ve bakım maliyetlerini de en aza indiren, pazar koşullarına en hızlı bir biçimde uyum sağlamalarına yardımcı olan, kurumların teknoloji yerine işlerine odaklanmalarını sağlayacak yeni nesil teknoloji çözümlere öncelik vermeleri kaçınılmaz.”

Bu alanda yatırım stratejisini oluşturan kurumlara “İşinize odaklanın” mesajını verdiklerini belirten Ertan Erışık, “BT kendi işi olan veri entegrasyonu ve hazırlığına, iş birimleri de asıl işlerini daha iyi yapabilmek için verileri analiz etmeye odaklanmalı. Her iki birimin de odaklandıkları veri yönetimi alanlarında danışmanlık alması yatırım geri dönüşlerinin sağlık olması açısında önemlidir. Daha önce saydığım veri ambarı, iş zekası, veri madenciliği, tahminsel analitik çözüm alanların gerektirdiği uzmanlık, geleneksel veri yönetimi yöntemlerinden farklı bilişim teknolojileri ve istatistik, analitik yaklaşımlar kombinasyonu gerektirir” dedi.

Yeni nesil teknolojiler: Tableau, EXASOL, KNIME ve MongoDB

Kara Danışmanlık’ın bu konulara yönelik yaklaşımı ve sunduğun çözüm ve hizmetler konusunda bilgi veren Ertan Erışık, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Temel çözüm felsefemize göre teknoloji işi kolaylaştırmalı. 2008’de kurulan Kara Danışmanlık’ın temelinde ise 25 yıldan fazla bir süreyi kapsayan veri ambarı, veritabanı, iş zekası alanlarında Türkiye ve yurtdışında proje ve danışmanlık hizmet deneyimimiz var. Yeni nesil teknolojileri içeren çözümlerimiz düşük toplam satın alma maliyeti, ölçeklenebilir yeni teknolojiler, standartlarla (SQL, R vb) uyumlu, mevcut yatırımı koruyan, kolay kullanım gibi temel avantajlara sahip. Yazılım çözümlerimizin yanı sıra kurumlarda hızlı adaptasyonu hedeflediğimiz danışmanlık ve eğitim paket hizmetleri de sunuyoruz.

En kıdemli iş ortağı olarak Tableau Türkiye’de satış ve danışmanlık, destek hizmetlerini sürdürüyoruz; 2016 yılında en hızlı büyüyen ve en yüksek ciroya ulaşan Tableau Türkiye iş ortağı olduk.

Tableau, iş zekasında self servis evrimini gerçekleştirip; Gartner BI Magic Quadrant değerlendirmelerinde son 5 yıldır iş zekası alanında dünya lideri olan bir firma. Tableau ile bütün analizler ‘sürükle-bırak’la geliştirilir, herhangi bir kodlama ya da programlamaya gerek yoktur. Tableau ile BT kendi işi olan veri entegrasyonu ve hazırlığına, İş birimleri de asıl işlerini daha iyi yapabilmek için verileri analiz etmeye odaklanırlar.

TPC-H Benchmark testlerinde dünyanın en hızlı analitik veri tabanı skoruna ulaşan EXASOL’u Türkiye pazarına sunduk. EXASOL, bellek-içi ve SQL temellidir; verileri standartlara uygun bir ortamda depolarken aynı zamanda analiz sonuçları ışık hızında cevaplanır. İş zekası ve raporlama projelerinde veritabanı mimarisi ihtiyaçları geleneksel OLTP ortamlarının taleplerinden çok farklıdır. Çok hızlı büyüyen veriye birbirinden çok farklı sorgu tipiyle plansız olarak erişilir. Burada anlık veya birkaç saniyede geri dönüş almak önemlidir. EXASOL, tamamen iş zekası, raporlama, veri ambarı ihtiyaçlarını en mükemmel şekilde adresleyen analitik veri tabanı yazılımıdır. EXASOL Free Small Business Edition sürümü 200 GB bellek, 1 TB veri boyutuna kadar ücretsiz lisanslanır. Sitemizden indirip hemen denenebilir.

Tableau kullanan iki müşterimiz EXASOL çözümünü de uygulayarak 1-2 ay içinde çok çarpıcı performans sonuçları elde ettiler ve başarı hikayelerini gururla yayınladık.

Gartner Data Science Magic Quadrant raporunda liderler arasında KNIME bulunmaktadır. Açık kaynak kodlu, masaüstü sürümü ücretsiz KNIME ile verinin modelini değiştiriyor, formüller yazıyor, çıkan verinin üstüne tahminsel analitik formülleri uyguluyor, bu yapıyı da misal Tableau’da yayınlayarak, iş akışı içinde tüm veri hazırlığı ve dönüşüm haritalandırma işlemlerini hızlı biçimde yapabiliyorsunuz. Kara Danışmanlık olarak böyle önemli avantaj sunan çözüm ile fark yaratıyoruz; çünkü herkesin benzer çözümleri var ama bunların maliyeti yüksek, birbirleri ile konuşma yetkinlikleri yok.

Odaklandığımız iş alanı ve yeni nesil çözüm yaklaşımımızla MongoDB, bize Türkiye temsilciliğini önerdiğinde hiç düşünmeden çalışmalara başladık. Veritabanı pazarında çok hızlı büyüyen ve geleneksel dev firmalardan ciddi pazar payları alan MongoDB noSQL açık kaynak kodlu veri tabanı. Sunduğu esnek mimari, ölçeklenebilirlik, performans seviyesiyle geleneksel veri tabanı yazılımlarından farklılaşmakta. Startup organizasyonlardan kurumsal bilgi işlem ekiplerine kadar tüm uygulama geliştirici ve veri tabanı yöneticisi kitlesinin modern ihtiyaçlarını karşılayan MongoDB, ‘Dev fikirler için veritabanı’ çözümü. MongoDB Enterprise Advanced, teknik destek, yönetim platformunu, kurumsal güvenlik ve denetim bileşenlerini, sertifikasyon gibi kurumsal ihtiyaçlara cevap veriyor. Kara Danışmanlık olarak lisans, eğitim ve diğer hizmet çözümlerini sağlıyoruz.

Veriyi yönetemeyen şirketleri neler bekliyor?

Üretimden, satışa, operasyondan, finansa, insan kaynaklarına tüm süreçte çok hızlı üretilen veriyi kurum strateji ve hedeflerini yönetirken analiz etmekte geç kalan firmalarını rekabet imkanlarını kaybedeceği çok net. Global firmaların geleneksel veri yönetimi çözümlerinin maliyetlerinden dolayı Türkiye BT pazarında oluşan, bu alandaki çözümler çok yüksek maliyetlidir algısı var maalesef. Halbuki MongoDB gibi, çok daha esnek, yüksek performans sağlayan yeni nesil noSQL veritabanı yazılımı, kiralama yöntemiyle yıllık büyük firmaların ürünlerinin bakım fiyatına lisanslama maliyetinde olabiliyor. Diğer konu da bu alanda gerçekten uzmanlaşmış danışmanlık hizmetlerine gereken değer verilmeli. Hala Türkiye’de danışmanlık hizmeti ücretsiz alınabiliyor algısı var.

bottom of page